Lama a alpaka. Czy potrafisz je rozróżnić?

Jeśli nie raz słyszałeś o lamach i alpakach, ale niewiele o nich wiesz lub na pytanie czym się różnią odpowiadasz pytaniem “czy to nie to samo?”, ten blog i ten wpis jest dla ciebie! Od dziś będziemy wam dostarczać morze ciekawostek na temat tych stworzeń.

Na początek zupełne podstawy: lama a alpaka, czym się od siebie różnią?

Lamy i alpaki mają wspólnych przodków, pochodzą z rodziny wielbłądowatych, roboczo nazwijmy je kuzynami. Nie chcemy wam jeszcze bardziej mieszać, ale warto przy tej okazji wiedzieć też o dwóch innych zwierzętach: wikuniach i guanako. Znalezione w kilku źródłach wyjaśnienie brzmi tak: “Alpaki, lamy, wikunie (zwane też wigoniami) i guanako należą do południowoamerykańskiej rodziny wielbłądowatych. Nazwa rodziny jest związana ze wspólnym przodkiem tych zwierząt, północnoamerykańskim wielbłądem, który przybył do Ameryki Południowej i tam dał początek wikuniom – przodkom alpak, oraz guanako – przodkom dzisiejszych lam.”

Choć lamy i alpaki są do siebie podobne i często mylone, jest kilka szczegółów, które je od siebie odróżnia. Zwróćcie uwagę przede wszystkim na różnice w wyglądzie, widoczne na pierwszy rzut oka.  

Uszy i pysk. Lama ma długie uszy przypominające kształtem banan i podłużny pysk. Uszy alpaki są krótsze, a pysk bardziej zaokrąglony.

Wzrost i waga. Lama mierzy średnio ok. 1.5 metra i osiąga wagę nawet do 250 kg, ma dłuższe nogi i dość smukłą sylwetkę. Alpaka jest niższa, drobniejsza, zwykle waży do 60 kg i z budowy ciała bardziej niż lama przypomina owcę.

Sierść. Na pierwszy rzut oka sierść lamy jest sztywna i szorstka, alpaka jest puszysta i miękka w dotyku. Pod względem pozyskiwanej wełny, alpaka jest niekwestionowanym zwycięzcą. Wełna alpaki uważana jest za jedną z najlepszych na świecie, ma jedwabisty połysk, wykorzystuje się ją m.in. do produkcji ubrań i kołder.

Charakter. Lamy są odważniejsze i bywają uparte, znane są z tego, że plują (alpaki w zasadzie też, ale o tym innym razem), więc wywołują skrajne emocje. Pod tym względem alpaka to przeciwieństwo lamy – puchate, łagodne i towarzyskie stworzenie, które każdy chce głaskać i wyprowadzać na spacer.

Zobaczcie film z farmy, na której żyje jedna lama i dziesięć alpak, który wyjaśnia najważniejsze różnice:

Potraktujcie ten wpis jako wstęp do kolejnych postów, w których będziemy wam opowiadać o lamach i alpakach. Mamy nadzieję, że będzie wam już teraz łatwiej je od siebie odróżnić. Niech ten obrazek będzie małą ściągą:

Na koniec wyzwanie! W czeluściach internetu znaleźliśmy dla was krótki quiz, dzięki któremu odpowiecie sobie na tytułowe pytanie: czy odróżniasz lamę od alpaki. Koniecznie podzielcie się wynikiem w komentarzach lub na facebooku. Nasze wyniki to 14/15 i 12/15, więc jak widzicie my też czasami mamy jeszcze problem z powiedzeniem kto jest kim.

rozwiąż quiz

Czy jest coś co szczególnie was interesuje w temacie lam i alpak? O czym chcielibyście poczytać na blogu? Dajcie znać!

Jeśli trafią tu hodowcy alpak i lam, osoby, które znają się na rzeczy, przywitajcie się z nami. Chcemy, aby ten blog był jak najlepszy merytorycznie i ciekawy dla wszystkich miłośników tych zwierząt, wasze rady i sugestie są na wagę złota!